معرفی کتاب برای فهم بهتر عرفان شیعی

محمد صادق مصري (مهمان) روز یکشنبه, آگوست 18 2013, 10:08 PM
0

با سلام
وعرض ادب بنده ازدوستداران عرفان شيعي هستم.سوال بنده از آقاي دكتر اينست، 1-آيا براي شناسائي بهتر عرفان ناب شيعي بغير از كتاب "شاخصه هاي عرفان ناب شيعي" كتاب و... خاصي را معرفي مينمايند؟(درصورت امكان سير مطالعاتي خاصي را پيشنهاد نمائيد).
2-آيا مكتب عرفاني نجف اشرف كه آيت الله آقا حسينقلي  همداني(ره) وآيت الله قاضي(ره) وساير علمااز جمله علامه طباطبائي(ره) اين مكتب را ادامه دادند از جمله مكاتب عرفان ناب شيعي ميباشد؟ با تشكر

پاسخ داده شده
بحث حل شده است.

پاسخ پذیرفته شده

 • پاسخ توسط مدیر روز یکشنبه, آگوست 18 2013, 10:14 PM
  با سلام و تشکر، عرفان شیعی را باید در آثار عرفای شیعه جستجو کرد. به عنوان نمونه می توان به برخی آثار ملاصدرا، ملا محسن فیض کاشانی و علامه طباطبایی اشاره کرد. رساله الولایه علامه طباطبایی یک نمونه بسیار عالی است.

  کتابی با عنوان "عرفان اسلامی در آثار عرفای شیعه" در دست نگارش است که منبعی غنی از عرفان شیعی را در اختیار خوانندگان قرار خواد داد انشاء الله.

  صورت خالص و ناب عرفان شیعی را باید در قرآن و سنت بویژه در ادعیه و مناجات های معصومین و همچنین در زندگی و شخصیت آنها جستجو کرد؛ اما ابعاد و وجوهی از این عرفان در آثار عرفای شیعی یاد شده منعکس شده است. طبیعی است آثار غیر معصومین ضمن اینکه از ارزش والایی برخوردارند اما نمی توان گفت بطور مطلق مصون از هر نوع کمبود و یا غیر قابل نقد می باشند.

   
 •  
  پاسخ توسط مدیر روز جمعه, اکتبر 02 2015, 11:03 AM · پنهان کردن · #1
  سلام علیکم.
  عرفان ناب شیعی در قرآن کریم، نهج البلاغه، صحیفۀ سجادیه و دیگر بیانات حضرت رسول (ص) و ائمه اطهار (ع) آمده است. سایر کتاب ها را باید با آن منابع سنجید. شکی نیست که مکتب عرفانی نجف از مکاتب عرفانی شیعی است، اما معنایش این نیست که این مکتب از همه ابعاد کامل است. معیار و میزان کتاب و سنت است. یکی از کتاب های سودمند در این زمینه رساله الولایه علامه طباطبائی است. بیان این رساله سنگین است و خوب است به کمک شرح حضرت ایت الله جواد ی آملی بر این رساله با عنوان تحریر رساله الولایه مطالعه شود. البته این شرح هم چندان آسان نیست. یک اثر مفید و ساده تر در این زمینه کتاب حیات عارفانه امام علی از آیت الله جوادی است. نیایش عارفان شرح دعای کمیل از بنده نیز می تواند خواننده را در فهم معنویت شیعی کمک کند.
پاسخ شما
برای ثبت کامنت باید ابتدا وارد شوید.

استفاده از مطالب اين سايت با ذکر منبع بلامانع است

طراحي: ايرنا هاست