لزوم یا عدم لزوم تعلم عرفان نظری؟

محمد (مهمان) روز شنبه, آوریل 11 2015, 11:07 PM
0

با سلام خدمت استاد
بنده حقیر شانزده سال است مشغول به دروس حوزوی هستم و بعضی از مقالات و کتب مقدماتی علم عرفان (مثل کتاب عرفان نظری آقای سعید رحیمیان و کتاب اصول و مبانی عرفان نظری آقای یزدان پناه) را خود خوانی کرده ام.
لطفا به پرسشهای زیر پاسخ مفصل بدهید پیشاپیش متشکرم
1- چه روشی را برای سیر و سلوک الی الله تعالی پیشنهاد می کنید؟ به عبارت دیگر یک سالک چه کارهایی را و با چه کیفیتی باید انجام دهد تا به مقصد برسد؟ به بیان سوم امور لازم برای سلوک چیست؟
2- آیا دانستن علم عرفان نظری و علم عرفان عملی برای سلوک لازم  است ؟ اگر هست کتب مربوط به آن وشیوه تعلم آن (با استاد / بی استاد ، به چه ترتیبی و ... ) را بفرمایید.

     
 •  
  پاسخ توسط مدیر روز جمعه, اکتبر 02 2015, 10:59 AM · پنهان کردن · #1
  سلام علیکم
  1. شیوه سیر و سلوک در کتاب های عرفان عملی بیان شده است و پاسخ کوتاهی نمی توان داد. بهتر است در این زمینه ابتدا شرح چهل حدیث حضرت امام خمینی قدس سره را مطالعه کنید. پس از آن لقاء الله و المراقبات مرحوم میرزا جواد ملکی تبریزی.
  2. دانستن علم عرفان نظری و عملی ضروری نیست، اما بسیار سودمند است. عرفان نظری بسیار فنی و تخصصی است و باید از استاد فراگرفت. کتاب های درسی عرفان نظری معروفند و د رحوزه علمیه قم تدریس می شوند، مثل تمهید القواعد، فصوص الحکم و مصباح الانس. در عرفان عملی هم خوب است دستکم یک کتاب نزد استاد مسلط بر آن خوانده شود، مثل کتاب منازل السائرین خواجه عبد الله انصاری. با خواندن این کتب البته کسی عارف نمی شود، اینها جنبه مقدماتی دارند.
پاسخ شما
برای ثبت کامنت باید ابتدا وارد شوید.

استفاده از مطالب اين سايت با ذکر منبع بلامانع است

طراحي: ايرنا هاست