یکشنبه, 16 تیر 1392 00:00

فلسفه و عرفان اسلامی در رویارویی با چالش‌ها

رای دادن به این مورد
(1 رای)

 

 

نویسنده: محمد فنایی اشکوری

ناشر: انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)

فنایی‌اشکوری در مقدمه این اثر بیان می‌کند که حکمت حاصل فعالیت عقلانی بشر و عرفان ثمره طهارت ضمیر انسان است و این دو از فطرت حقیقت‌جوی انسان برمی‌خیزند و مورد تایید و تاکید شریعتند. فهم عمیق کلام الهی نیز بدون تفکر، تدبر، طهارت و تقوا میسر نیست. هرچند انسان در تعقل و شهودش از خطا مصون نیست ولی با تعمیق، تفکر و تلطیف درون و بهره‌گیری از نور هدایت وحی می‌تواند به حرکتش به سمت حق شتاب ببخشد.

جدیدترین کتاب فنایی‌اشکوری، چالش‌هایی را که عرفان و فلسفه اسلامی با آن مواجهند هدف قرار داده است. این اثر در واقع حاصل جلسات گفت‌وگوی او با برخی استادان فلسفه و عرفان در موسسه امام خمینی(ره) است که درباره چالش‌های فلسفه و عرفان برگزار شدند.

بخش نخست این اثر به فلسفه اسلامی و بخش دوم به عرفان اسلامی و پاسخ به چالش‌های آن می‌پردازد. در این بخش مباحثی مانند فلسفه و کاربردهای آن، فلسفه و علوم انسانی، فلسفه دین، رد فلسفه از راه مواضع فلسفی، تعالیم دینی و تفکر عقلی و همچنین رابطه عقل‌ستیزی با خشونت ارایه شده‌اند.

در بخش دوم که پاسخ به چالش‌های عرفان است به مباحثی مانند واژه‌شناسی عرفان، معرفت شهودی و حضوری، معرفت عرفانی در متون دینی و نسبت عرفان با عقل و دین اشاره شده است. 

شبهاتی که در این اثر به آن‌ها پاسخ داده شده، بیشتر در محافل حوزوی مطرح می‌شوند و پاسخ به آن‌ها نیاز به بحث‌های تخصصی دارد.

خواندن 4852 بار آخرین بار تغییر یافته یکشنبه, 16 تیر 1392 16:39

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

استفاده از مطالب اين سايت با ذکر منبع بلامانع است

طراحي: ايرنا هاست