زیارة الاربعین

https://ar.mehrnews.com/news/1877963

بقلم الدكتور محمد فنائي اشكوري؛ ذکريات رائعة من زیارت الاربعین 

تحدث الدكتور "محمد فنائي اشكوري" في مذكراته خلال مشاركته في مسيرة الأربعين، عن مكانة هذه الزيارة وجذورها ...

حکمت حماسۀ عاشورا

حکمت حماسۀ عاشورا و  آسیب شناسی عزاداری ها

در گفت و گو با دکتر محمد فنایی اشکوری

لطفا قدری دربارۀ جایگاه حماسۀ عاشورا در فرهنگ شیعه توضیحی بفرمایید.

حماسۀ عاشورا و نهضت سالار شهیدان (ع) از عناصر اصلی هویت بخش به فرهنگ شیعی است. به عبارت دیگر، عاشورا شناسنامه و پرچم تشیع است. بعثت پیامبر و فلسفۀ نبوی و همینطور واقعۀ غدیر و ولایت علوی در حماسۀ عاشورا حضور و تجلی دارد و احیا شده است. حماسۀ حسینی نمایش عینی آموزه های قرآن است و انسان تربیت شدۀ قرآنی را تجسم بخشیده است. این حماسه که فلسفه اش عزت و حریت و کرامت و دیانت و شجاعت و عدالت و معنویت است، عصارۀ ارزش های دین اسلام و مذهب تشیع را در خود دارد و بزرگترین سرمایۀ اعتقادی و معنوی و تاریخی اسلام ناب و  تشیع علوی است. تشیع با چنین سرمایۀ عظیمی می تواند نظر حق جویان و عدالت خواهان عالم را به خود جلب و بشریت را به سوی خود جذب کند و با استفاده از این میراث بی بدیل، جهانی نو و تمدنی تازه بنا کند؛ چرا که آن ارزش های معنوی، اخلاقی و اجتماعی که بشر می خواهد و می جوید در این حماسه به کمال و زیبایی حضور دارد.  و نکتۀ مهم این است که این حماسه شبیه و بدیل و جایگزینی ندارد و هیچ حرکت اجتماعی و قیامی و حماسه ای نمی تواند در این جهت با او رقابت کند.

سفرنامۀ اربعین

                      

                                                           خاطراتی شیرین از زیارت اربعین
                                                                  محمد فنائی اشکوری

اربعين آمد دلم را غم گرفت             بهر زينب عالمي ماتم گرفت
سوز اهل آسمان آيد به گوش           نالۀ صاحب زمان آيد به گوش
اربعین سالار شهیدان جایگاه ویژه ای در فرهنگ شیعی دارد. نقل است که چهل روز پس از شهادت امام حسین (ع) و یارانش، جابربن عبد الله انصاری، صحابی رسول خدا (ص)، به زیارت قبر مطهر امام حسین رفت...

عرفان اسلامي در متون عالمان شيعي

 اثر جدید الانتشار از دکتر محمد فنائی اشکوری                  

فهرست مندرجات

مقدمه

بسم الله الرحمن الرحیم. الحمد لله رب العالمین. والصلاة والسلام علی رسوله و خیر خلقه محمد وآله الطاهرین.

حوزه اي از معارف که با توجه و تأمل در ابعاد باطني تعاليم اسلامي در فرهنگ اسلامي ظهور و رشد يافت علوم عرفاني است. مهمترين شاخه هاي علوم عرفاني عبارتند از علم عرفان نظري و علم عرفان عملي. علم عرفان نظري حاصل تأمل در ابعاد باطني عقايد اسلامي و در محور آن توحيد است و علم عرفان عملي حاصل تأمل در ابعاد باطني احکام و اخلاق اسلامي و سلوک باطنی و راه رسيدن به آن بر محور عبودیت است. در زمينه هر يک از علوم يادشده آثار علمي فراواني از سوي عرفا در اعصار مختلف و با ديدگاه هاي متنوع به رشته تحرير درآمده است که از برخي از آنها به عنوان متون درسي استفاده مي شود. معروف ترين متن درسي در عرفان نظري کتاب فصوص الحکم محی الدین ابن عربي است که شرح هاي بسياري بر آن نوشته شده است. و رايج ترين متن در عرفان عملي کتاب منازل السائرين خواجه عبدالله انصاري است که آن نيز داراي شرح هاي متعددي است.  

ارتقا

با سلام خدمت همراهان فرهیخته، به زودی شاهد ارتقا و بهبودی کیفیت سایت خواهیم بود. نظرات و پیشنهاداتتان را برای ما از طریق بخش تماس با ما ارسال بفرمایید.

به کانال تلگرام استاد فنایی اشکوری بپیوندید https://t.me/dr_fanaei

تفاوت خلافت و امامت

فنایی اشکوری در گفت‌وگو با فارس:همه مشکلات جهان اسلام در تفکر جدایی خلافت از امامت ریشه دارد

 استاد مؤسسه امام خمینی با بیان اینکه امت اسلامی، امت عقب‌مانده‌ای است گفت: فقر، ‌بی‌سوادی، عقب افتادگی فرهنگی و کشمکش داخلی همه اینها در تفکر جدایی خلافت از امامت ریشه دارد، متأسفانه امت اسلامی مسیری که خداوند برای آینده اسلام ترسیم کرده بود را طی نکرد.
به گزارش خبرنگار آئین و اندیشه خبرگزاری فارس، مفهوم امامت، فارق اصلی بین تفکر شیعی و غیر شیعی در اسلام است. دراسلام دو گروه بزرگ شیعه و سنی وجود دارد که مشترکات زیادی در اصول اعتقادی مثل توحید و نبوت، معاد، قرآن و رسالت دارند. هچنین در بسیاری از عقاید و احکام جزئیات اشتراک نظر دارند و امت واحدی را تشکیل می‌دهند، اما در عین حال دو گروه هستند و یک تفاوت بین این دو گروه وجود دارد، برای اینکه تفاوت ریشه‌ای بین شیعه و سنی مشخص شود برای شناخت توجه بیشتر به مفهوم امامت و امام و جایگاهش لازم است. در گفتگو با دکتر محمد فنایی اشکوری استاد مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) به بررسی تفاوتهای نظریه خلافت با ولایت و امامت پرداختیم که اکنون متن آن پیش روی شماست.

حجاب

آیا حجاب از احکام قطعی اسلامی است یا یک رسم عربی است؟   برگرفته از کتاب  شرح این هجران

بی‌شک حجاب از احکام قطعی اسلام است که در قرآن و روایات بر آن تأکید شده و در سیرۀ معصومان نیز بسیار اهمیت داشته است. حجاب پوشش فاخر است که با آن شخصیت و قداست زن حفظ مي‌شود. البته حجاب فقط پوشش نیست و در نحوۀ لباس پوشیدن خلاصه نمي‌شود. حجاب ابعاد مختلفی دارد که یکی از آن¬ها رعایت پوشش اسلامی است. اما دامنۀ حجاب وسیع است و زن مسلمان مي‌کوشد از هرگونه حرکت سبک و محرکی دوری کند. خداوند در قرآن به زنان پیامبر مي‌فرماید در سخن گفتن چنان به نرمی سخن نگویید که آن کس که در دلش مرض است به شما طمع کند. بنابراین حجاب شامل رعایت پوشش، حرکات، سخن گفتن و هرگونه رفتار تحریک آمیز مي‌شود. اگر گوهر عفاف در وجود کسی باشد همۀ این امور را رعایت مي‌کند.

بررسى رويكرد عقلانى به چگونگى ارتباط خداوند با عالم

فصل نامه اى علمى ـ پژوهشى در زمينه علوم فلسفى بهار 1396

هادى فنائى اشکوری / عضو هيئت علمى دانشگاه بين المللى امام خمينى قدس سره قزوين  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

چكيده

جستار حاضر به بررسى رويكردهاى عقلانى به ارتباط خداوند با عالم مى پردازد. ارتباط فاعلى ـ علّى، از شايع ترين و متداول ترين ارتباط هاى تصويرشده از سوى فيلسوفان است. همچنين رويكردهاى حداكثرى و حداقلى ارتباط خداوند با عالم نيز قابل سنجش است. در اين مقاله با بررسى واكاوانه برخى ديدگاه هاى دانشمندان عقل گراى يونان باستان و قرون وسطا، انديشه ماشين انگارى جهان و نيز ديدگاه فلاسفه اسلامى، اين تأكيد حداكثرى بر ارتباط فاعلى ـ علّى خداوند ترسيم شده است؛ سپس در گامى ديگر به سنجش و بررسى توانمندى و موفقيت تبيين هاى ارائه شده پرداخته، و در گام نهايى با گذر كردن از انحصارگرايى درباره ارتباط خداوند با عالم و نقادى آن، به تحليلى جامع و فراگير از ارتباط كه داراى مؤلفه هايى نظير كارآمدى است، دست يافته ايم. در اين الگو و تصوير، ارتباط صرفا فاعلى ـ علّى نيست؛ بلكه علاوه بر آن شامل ارتباط هاى ديگر نظير ارتباط تدبيرى، قيومى، رازقى، شاهدى و علمى نيز مى شود.

 كليدواژه ها: خداوند، ارتباط، عالم، فاعليت، عليت، حدوث، بقا.

اصل مقاله را در فصلنامه معرفت فلسفی 55 بخوانید.

استفاده از مطالب اين سايت با ذکر منبع بلامانع است

طراحي: ايرنا هاست