کتاب های نگاشته شده توسط دکتر محمد فنایی اشکوری

 

 

 

                                                               

    فلسفه و عرفان اسلامی در رویارویی با چالش ها                    شاخصه های عرفان ناب شیعی

 

 

 

 

                                                                          

             درآمدی بر تاریخ فلسفه اسلامی                                  مقدمه ای بر فلسفه اسلامی معاصر

          

 

 

 

                                                               

          درآمدی بر تاریخ فلسفه غرب                                                         نیایش عارفان

 

 

 

 

 

                                                                

                       بحران معرفت                                                               علم حضوری

 

 

 

 

 

 

                                                              

                     معقول ثانی                                                             معرفت شناسی دینی

 

 

 

 

 

 

                                                                  

         منزلت زن در اندیشه اسلامی                                      دانش اسلامی و دانشگاه اسلامی

 

 

 

                 

                                                                 

               تعهد به حقیقت                                                                        درآمدی بر فلسفه عرفان

 

 

علاقه مندان به آثار دکتر محمد فنایی اشکوری می توانند با مراجعه به انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی واقع در قم، خیابان صفاییه، کوچه ممتاز آثار ایشان را تهیه نمایند. همچنین با تماس به شماره 02537832193 امکان خریداری کتابهای مورد نظر فراهم شده است.

نویسنده: محمد فنایی اشکوری

ناشر: انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)

فنایی‌اشکوری در مقدمه این اثر بیان می‌کند که حکمت حاصل فعالیت عقلانی بشر و عرفان ثمره طهارت ضمیر انسان است و این دو از فطرت حقیقت‌جوی انسان برمی‌خیزند و مورد تایید و تاکید شریعتند. فهم عمیق کلام الهی نیز بدون تفکر، تدبر، طهارت و تقوا میسر نیست. هرچند انسان در تعقل و شهودش از خطا مصون نیست ولی با تعمیق، تفکر و تلطیف درون و بهره‌گیری از نور هدایت وحی می‌تواند به حرکتش به سمت حق شتاب ببخشد.

جدیدترین کتاب فنایی‌اشکوری، چالش‌هایی را که عرفان و فلسفه اسلامی با آن مواجهند هدف قرار داده است. این اثر در واقع حاصل جلسات گفت‌وگوی او با برخی استادان فلسفه و عرفان در موسسه امام خمینی(ره) است که درباره چالش‌های فلسفه و عرفان برگزار شدند.

بخش نخست این اثر به فلسفه اسلامی و بخش دوم به عرفان اسلامی و پاسخ به چالش‌های آن می‌پردازد. در این بخش مباحثی مانند فلسفه و کاربردهای آن، فلسفه و علوم انسانی، فلسفه دین، رد فلسفه از راه مواضع فلسفی، تعالیم دینی و تفکر عقلی و همچنین رابطه عقل‌ستیزی با خشونت ارایه شده‌اند.

در بخش دوم که پاسخ به چالش‌های عرفان است به مباحثی مانند واژه‌شناسی عرفان، معرفت شهودی و حضوری، معرفت عرفانی در متون دینی و نسبت عرفان با عقل و دین اشاره شده است. 

شبهاتی که در این اثر به آن‌ها پاسخ داده شده، بیشتر در محافل حوزوی مطرح می‌شوند و پاسخ به آن‌ها نیاز به بحث‌های تخصصی دارد.

 

نویسنده: محمد فنایی اشکوری

ناشر: بوستان کتاب

سال چاپ: 1391

جویبار جاری عرفان اسلامی منشائی جز سرچشمة جوشان وحی محمدی(ص) ندارد. اما عبور این جویبار از مسیرهای پر پیچ و خم تاریخ موجب بروز کاهش‌ها و افزایش‌ها و در نتیجه دور شدن از طراوت و طهارت نخستینش شده است. بنابراین، نه محرومیت از اصل سرچشمة سزاوار است و نه دل‌خوش کردن به جویبار ناخالص اوست. آنچه در این عصر اوج‌گیری عطش معنوی و گرمی بازار عرفان‌نماهای جعلی ضروری است، تهذیب و لایروبی این جویبار با بازگشت به سرچشمه اصیل آن، یعنی قرآن، در پرتو چراغ عقل و نور ولایت. و این است مراد ما از عرفان ناب شیعی.


نویسنده: محمد فنایی اشکوری

ناشر:موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)

سال چاپ: 1389

کتاب مقدّمه‏ اى بر فلسفه اسلامى معاصر دربردارنده مقدّمه، دوازده فصل و خاتمه‏اى است که به طور خلاصه گزارشى از آن را ارائه مى‏کنیم. غرض مؤلف محترم در این کتاب، معرفى فلسفه اسلامى معاصر و شناساندن برجسته‏ترین چهره‏هاى آن است. وى نخست نگاهى اجمالى به زندگى و آثار ایشان مى‏اندازد، آن‏گاه به مهم‏ترین ویژگى‏هاى تفکر فلسفى هر فیلسوف و اهمیت و نقش او اشاره مى‏کند. سپس به طرح و تحلیل برخى از نظریات آن فیلسوف مبادرت مى‏کند و سرانجام در مواردى وارد نقد و ارزیابى مى‏شود.

مؤلف در مقدّمه کتاب به نکاتى پیرامون اصل فلسفه، پیدایش فلسفه اسلامى و گسترش آن تا به امروز و وضعیت کنونى فلسفه در جهان اسلام اشاره مى‏کند. غرض اصلى مؤلف در این نوشتار، صرف گزارش از دیدگاه فیلسوفان نیست، بلکه هدفش ارائه تصویرى از فلسفه اسلامى معاصر و ایجاد زمینه براى رشد اندیشه فلسفى است.

از دیدگاه مؤلف پرداختن به فلسفه اسلامى معاصر آثار و فواید چندى دارد، از جمله اینکه این بحث نشان مى‏دهد که تفکر فلسفى در جهان اسلام استمرار دارد و نه تنها دوران فلسفه اسلامى به پایان نرسیده است، بلکه این سنت با شور و نشاط بیشترى، در پى گشودن افق‏هاى جدیدى در اندیشه فلسفى به پیش مى‏رود.

به علاوه طرح چنین بحثى افق دید فلسفه‏آموزان و فلسفه‏پژوهان را گسترده مى‏سازد و آنان را از محصور ماندن در چارچوب‏هاى محدود و غفلت از تنوع اندیشه فلسفى بازمى‏دارد. با این پژوهش، حجاب معاصرت کنار مى‏رود و از مهجور ماندن اندیشه‏ها در میان انبوه بى‏شمار آثار و اندیشه‏هاى عصر جدید، پیشگیرى مى‏شود. و در نهایت، آخرین یافته‏هاى فیلسوفان مسلمان و مسائل فلسفى جارى در اختیار اندیشمندان نسل نو قرار مى‏گیرد تا با پیگیرى آن مباحث توسط این نسل، کاروان اندیشه با سرعت بیشترى به حرکتش ادامه دهد.

فیلسوفانى که در این کتاب معرفى شده‏اند عبارت‏اند از: امام خمینى قدس‏ سره، علّامه سید محمدحسین طباطبائى، استاد شهید مرتضى مطهّرى، استاد مهدى حائرى یزدى، شهید سید محمّدباقر صدر، آیت‏اللّه محمدتقى جعفرى، استاد سید جلال‏الدین آشتیانى، آیت‏اللّه حسن حسن‏زاده آملى، آیت‏اللّه عبداللّه جوادى آملى، آیت‏اللّه محمدتقى مصباح و سیداحمد فردید و دکتر سیدحسین نصر.


در خاتمه این کتاب، مؤلف محترم به وضع عمومى فلسفه در ایران معاصر و برخى تحولات نو، که در فلسفه‏پژوهى معاصر اسلامى روى داده است، مى‏پردازند و مباحثى را ذیل عناوین زیر مى‏آورند: کثرت فیلسوفان و تنوع سلایق و علایق فلسفى؛ معرفى فلسفه اسلامى به دیگر ملل؛ توجه به تاریخ فلسفه؛ مطالعه فلسفه غرب؛ فلسفه تطبیقى یا مقایسه‏اى؛ توجه به دیگر شاخه‏هاى فلسفه؛ تحول در آموزش فلسفه؛ عمومى‏شدن فلسفه؛ فارسى‏نگارى؛ فلسفه در خدمت دین؛ گرایش عرفانى فیلسوفان؛ غلبه بر مخالفان فلسفه؛ محوریت حوزه فلسفى قم؛ تداوم سیطره فلسفه صدرایى؛ آینده فلسفه و فلسفه آینده.

ویژگى‏ها و نوآورى‏هاى کتاب

1. نگارش یک دوره فشرده تاریخ فلسفه اسلامى معاصر و معرفى استادان برجسته آن، کارى که تاکنون صورت نگرفته بود. فواید و نتایج این کار علمى در پیشبرد فلسفه اسلامى در مقدّمه کتاب بیان شده است.2. نثر روان و قابل فهم با حفظ استحکام و دقت؛3. انتخاب مناسب شخصیت‏ها و مواضع آنها، بخصوص توجه به ارائه افکار استادان زنده فلسفه؛4. انتخاب مناسب مباحثى که تمرکز فیلسوف بر آن بیشتر بوده است؛5. طرح موضوعات متنوع و غیرتکرارى و آموزنده براى دانش‏پژوه فلسفه و نشان دادن غناى فلسفه اسلامى معاصر.

6. آشنا نمودن دانش‏پژوهان فلسفه با فضاى فلسفى معاصر و مباحث نو در فلسفه؛7. ارائه پیشنهادهاى راهگشا براى آموزش و گسترش تفکر عقلانى؛8. معرفى جامعى از ویژگى‏هاى فلسفه اسلامى معاصر در خاتمه کتاب؛9. بررسى تحلیلى و انتقادى بعضى از آراء جدید در فلسفه اسلامى، از جمله نقد آرائى در بحث معقولات، نظریه وجود ذهنى، وحدت وجود، اسلامى‏سازى علوم، نسبت علم و فلسفه، نظریه سنت‏گرایانه نصر، و نظام فلسفى فردید؛10. نشان دادن ایران به عنوان محور تفکر فلسفى در جهان اسلام و حوزه علمیه به عنوان قطب فلسفه اسلامى.

همچنان‏که مؤلف یادآورى مى‏کند، این کتاب همه اندیشه‏هاى فلیسوفان اسلامى معاصر را عرضه نمى‏کند، اما با ارائه نمونه‏هایى و تحلیل آنها فضاى کلى تفکر فلسفى در فلسفه اسلامى را نشان مى‏دهد و براى نخستین بار سنت زنده و جارى فلسفى در ایران را که قطب فلسفى عالم اسلام است عرضه مى‏کند که این خود شرط لازم براى نوآورى و نظریه‏پردازى در عرصه‏هاى مختلف فلسفى است. مطالعه این کتاب را به همه علاقه‏مندان به فلسفه، به ویژه طلّاب و دانشجویان این رشته توصیه مى‏کنم.

مصطفى اسلامى، دانشجوى کارشناسى ارشد فلسفه

منبع: ماهنامه معرفت شماره 166

 

نویسنده: محمد فنایی اشکوری

ناشر: موسسه شیعه شناسی

چاپ دوم: 1387

كتاب «نيايش عارفان» شرحي نوين بر دعاي شريف كميل است كه با توضيح حقيقت دعا و نيايش به شرح و تفصيل آموزه‌هاي اخلاقي شيعه كه در دعاي كميل مطرح شده، پرداخته‌است.
كتاب حاضر شرح حكمت و معنويت شيعي در دعاي كميل است كه با معرفي شخصيت كميل‌بن زياد، تك‌تك فرازهاي دعاي كميل را مورد تبيين قرار داده‌است.
اين اثر در دو بخش كلي با عناويني چون؛ «حقيقت نيايش و دعاي كميل» و «شرح دعاي كميل» تنظيم شده‌است.
در بخشي از كتاب با عنوان «توسل به عزت حق» آمده‌است: گناه و بدرفتاري مانع از توفيق دعا مي‌شود و ارتباط بين بنده و خدا را قطع مي‌كند. توقف در گناه موجب غفلت از خدا مي‌شود و انسان را از نعمت راز و نياز با خدا محروم مي‌سازد. بزرگان گفته‌اند كه سدّ دعا از سدّ اجابت دعا دشوارتر است. سدّ دعا ممكن است، دليل بر رانده شدن از درگاه الهي باشد در حالي كه سدّ اجابت چنين نيست.
مراتب دعا و شرايط آن، جهان‌بيني معنوي، جايگاه دعاي كميل، موانع عروج، اضطرار و اعتذار بنده، ستم بر خويشتن، رضايت و قناعت، خوف اهل يقين، قبولي اعمال و مقام خشيت از موضوعات مورد توجه در اين اثر هستند.
این کتاب نیایش عارفان از کتب برگزیده ی دهمین همایش کتاب سال حوزه معرفی شد و مطالعه اين کتاب را به عموم محققين و به‌ويژه محققان عرصه اخلاق، عرفان و معنويت شيعي توصيه مي‌کنيم.

استفاده از مطالب اين سايت با ذکر منبع بلامانع است

طراحي: ايرنا هاست